Zapowiedź 16. kolejki Ekstraklasy

19
lis
Po przerwie na mecze reprezentacji narodowych na polskie boiska wraca Ekstraklasa. 16. kolejka jest pierwszą rundy rewanżowej - granej awansem jeszcze jesienią - i rozpocznie się spotkaniem Piasta Gliwice. Niebiesko-Czerwoni powalczyć o punkty udadzą się do Niecieczy, miejscowości która liczy 750 mieszkańców. 
 
Mecz 1. Kolejki Ekstraklasy, w którym Piast Gliwice pokonał Termalikę Bruk-Bet Nieciecza 1-0 był spotkaniem debiutów. To właśnie wtedy „Słoniki” zadebiutowały w Ekstraklasie, a swoje premierowe trafienie dla Piasta – również w debiucie – zaliczył Patrik Mraz. Z kolei w pierwszym meczu rundy rewanżowej Termalika zagra po raz pierwszy w Ekstraklasie na  swoim stadionie. Kolejny historyczny dla Termaliki moment ponownie stoi pod znakiem starcia z Piastem Gliwice. „Słoniki” do piątkowego starcia przystąpią po porażce z Podbeskidziem Bielsko-Biała, której doznali w pożegnalnej kolejce rozegranej w Mielcu. Wcześniej podopieczni Piotra Mandrysza – po serii czterech remisów z rzędu – przegrali u siebie z Lechią Gdańsk 0-1, a następnie pokonali w Kielcach Koronę 1-0. Z kolei gliwiczanie przystąpią do piątkowego spotkania podbudowani dwoma zwycięstwami z rzędu 2-0 (z Zagłębiem Lubin oraz Jagiellonią Białystok). 
Termalica Bruk-Bet Nieciecza - Piast Gliwice, piątek 20 listopada, 18:00
 
Swoje ostatnie (i do tej pory jedyne) ligowe zwycięstwo „Górnicy” odnieśli ponad dwa miesiące temu ze Śląskiem Wrocław. Od tego czasu zabrzanie notują niechlubną serię sześciu meczów bez zwycięstwa. Przełamać się będą mogli w piątek, ale to nie będzie łatwe zadanie. Mierzą się z Wisłą Kraków, która znajduje się na przeciwnym biegunie, bowiem nie zaznała smaku porażki od czterech kolejnych spotkań. W ostatnim meczu pomiędzy Górnikiem a Wisłą padł remis 1-1. 
Górnik Zabrze - Wisła Kraków, piątek 20 listopada, 20:30
 
W czterech ostatnich meczach rozegranych w Białymstoku Jagiellonia doznała czterech porażek… i strzeliła tylko jednego gola (tracąc jedenaście). Z kolei Korona Kielce jest najlepiej punktującą drużyną na wyjazdach. „Złocisto-krwiści” poza domem jeszcze nie przegrali – wygrali pięć spotkań i zremisowali w trzech. Kibice z Kielc przed sobotnim meczem zapewne powoli dopisują sobie kolejne punkty… ale nie będzie to łatwe starcie. „Scyzory” muszą przygotować się na walkę od pierwszej do ostatniej minuty, bo Jagiellonia jest pod ścianą i kibice z Białegostoku domagają się przerwania niechlubnej serii przy Słonecznej. 
Jagiellonia Białystok - Korona Kielce, sobota 21 listopada, 15:30
 
Starcie Legii ze Śląskiem jest pojedynkiem drużyn, które znajdują się w zupełnie innych miejscach. Warszawiacy zajmują drugie miejsce w tabeli, a wrocławianie znajdują się tuż nad strefą spadkową. Ostatnia sportowa forma podopiecznych Tadeusza Pawłowskiego sprawia, że we Wrocławiu jest bardzo nerwowo. Licznik meczów Śląska bez zwycięstwa obecnie wskazuje siedem, a dodatkowo w ostatniej kolejce „Wojskowi” zostali rozbici przez Cracovię aż 1-4, przy czym „Pasy” wszystkie gole zaaplikowały w pierwszej części gry. Śląsk musi więc wygrać, aby się przełamać, a Legia aby dogonić Piasta lub chociaż utrzymać kontakt z przewodzącymi w tabeli gliwiczanami. W pierwszym meczu pomiędzy ekipami „Wojskowych” górą byli warszawiacy, którzy wygrali 4-1. 
Legia Warszawa - Śląsk Wrocław, sobota 21 listopada, 18:00
 
W sobotnie popołudnie Górnik podejmie na własnym terenie swojego sąsiada z tabeli – chorzowski Ruch. Z pierwszego starcia tych ekip zwycięsko wyszli piłkarze z Łęcznej, którzy wygrali przy Cichej 2-0 po bramkach Cernycha i Śpiączki. „Niebiescy” na pewno będą chcieli się zrehabilitować za tę porażkę, do sobotniego meczu przystąpią mentalnie podbudowani, bowiem w ostatnim czasie ograli Lechię oraz Śląsk oraz zremisowali z Lechem oraz Wisłą. Seria czterech meczów bez porażki podopiecznych trenera Szatałowa (w tym dwóch zwycięstw) została natomiast przerwana w 15. kolejce przez poznańskiego Lecha, który przy Bułgarskiej ograł Górnika 3-1. 
Górnik Łęczna - Ruch Chorzów, sobota 21 listopada, 18:00
 
Robert Podoliński doskonale wprowadził się do szatni Podbeskidzia. Odkąd „Górale” mają nowego trenera, nie przegrali w lidze. Piłkarze z Bielska-Białej odnieśli trzy zwycięstwa i zremisowali trzy spotkania (w tym z Piastem Gliwice). Lubinianie natomiast notowali zupełnie odmienne wyniki – od siedmiu kolejnych spotkań nie zaznali smaku zwycięstwa. Przerwa na mecze reprezentacji nie mogła dla „Miedziowych” przyjść w lepszym terminie. Zagłębie miało czas, aby jak najlepiej przygotować się do meczu z Podbeskidziem i pojadą do Bielska przerwać swoją niechlubną serię oraz dobrą passę „Górali”.
Podbeskidzie Bielsko-Biała - Zagłębie Lubin, niedziela 22 listopada, 15:30
 
Znajdująca się tuż za podium szczecińska Pogoń podejmie na własnym terenie Lecha Poznań, który w ostatnich czterech kolejkach zdobył 10 punktów. „Efekt nowej miotły” zaczął w drużynie aktualnych Mistrzów Polski działać z pewnym opóźnieniem, ale poznaniacy wkrótce mogą wydostać się ze strefy spadkowej. „Portowcy” po 12 kolejach byli jedyną drużyną w Ekstraklasie, która mogła się szczycić nieprzegranym spotkaniem, ale 13. seria gier okazała się dla nich pechowa. Pogoń doznała bolesnej porażki z Cracovią, następnie zremisowała z Górnikiem, a w ostatniej kolejce ponownie przegrała, tym razem z Legią Warszawa. Prasa wskazuje, że szczecinian wreszcie dopadła „zadyszka”.
Pogoń Szczecin - Lech Poznań, niedziela 22 listopada, 18:00
 
Cracovia w ostatnim czasie gra bardzo widowiskową i ofensywną piłkę. „Pasy” potrafiły rozbić Lecha Poznań aż 5-2 czy Pogoń Szczecin i Śląsk Wrocław (po 4-1), ale też ulec Legii Warszawa 1-3. Lechia również nie potrafi ostatnio ustabilizować swojej formy i po czterech meczach bez porażki (w tym trzech zwycięstwach) w ostatnich kolejkach doznała dwóch porażek. Niedzielny mecz w Krakowie jest zatem spotkaniem, w którym spodziewać się można nawet najmniej spodziewanych scenariuszy. 
Cracovia - Lechia Gdańsk, niedziela 23 listopada, 18:00

Biuro Prasowe
GKS Piast S.A.