Zagłębie - Piast 0-3. Trzecia wygrana z rzędu!

25

W niedzielnym meczu 6. kolejki Piast Gliwice pewnie pokonał Zagłębie Lubin 3-0. Bramki dla mistrzów Polski zdobyli Jorge Felix, Piotr Parzyszek oraz Gerard Badia. Niebiesko-Czerwoni odnieśli trzecie zwycięstwo z rzędu, a w czwartym kolejnym spotkaniu nie stracili nawet gola.

Spotkanie w skrócie
- Już w pierwszych minutach spotkania gliwiczanie zaznaczyli swoją przewagę wyprowadzając kilka groźnych ataków. Dwukrotnie swoich sił próbował Bartosz Rymaniak, ale dopiero próba Jorge Felixa okazała się być skuteczna. Hiszpan wykorzystał zgranie futbolówki i ze spokojem umieścił ją w bramce Zagłębia. Była to już trzecia bramka tego zawodnika w bieżących rozgrywkach PKO Ekstraklasy. Trafienie Felixa było jednocześnie było bramką numer 800 gliwickiego Piasta w lidze. Zagłębie próbowało odpowiedzieć w 21. minucie, ale finalizacja Rok Sirka minęła bramkę Placha. Piłkarze Piasta wyraźnie uspokoili grę i wyczekiwali na odpowiedni moment, aby skontrować lubinian. Gospodarze w końcowych fragmentach pierwszej połowy mocno niepokoili defensywę mistrzów Polski, ci jednak nie dali się zaskoczyć i utrzymali jednobramkowe prowadzenie do przerwy.

- Początek drugiej połowy ułożył się wspaniale dla gliwiczan, którzy w 52. minucie za sprawą Piotra Parzyszka podwyższyli prowadzenie. Napastnik mistrzów Polski zdobył drugiego gola w drugim spotkaniu z rzędu pokazując, że wraca do wysokiej, a co najważniejsze skutecznej formy. Trener gospodarzy, Ben van Dael starał się szukać rozwiązań na poprawę gry swojej drużyny i po godzinie gry dokonał podwójnej zmiany. Na boisku pojawili się Łukasz Poręba oraz Damian Bohar. Zawodnicy z Gliwic ponownie cofnęli się i wyczekiwali na rozwój wydarzeń. Odpowiedzialna gra linii obronnej i dobre rozegranie pozwalało gościom wyprowadzać szybkie kontrataki. Mimo kilku prób gospodarze nie potrafili w niedzielny wieczór znaleźć sposobu na dobrze dysponowany zespół Piasta. Gliwiczanie kontrolowali to, co działo się na boisku i odnieśli pewne zwycięstwo. Zawodnicy mistrzów w doliczonym czasie gry dołożyli jeszcze trzecie trafienie. Skuteczny kontratak wykończył Gerard Badia, który znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem, ustalając wynik meczu.

4': Po nie udanej próbie woleja, Bartosz Rymaniak poprawił i oddał pierwszy celny strzał na bramkę w tym meczu.
9': Błyskotliwa akcja w wykonaniu Niebiesko-Czerwonych. Szybka wymiana podań między Jorge Felixem, a Tomem Hateley'em. Ostatecznie piłka dotarła do Bartosza Rymaniaka, który technicznym strzałem starał się pokonać Konrada Forenca, lecz piłka poszybowała nad poprzeczką.
10': Piast dopiął swego! Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego i zgraniu piłki przez Rymaniaka, osamotniony Jorge Felix zdobywa pierwszą bramkę - 1-0!
21': Groźne dośrodkowanie Filip Starzyńskiego na głowę Roka Sirka, ale strzał napastnika gości okazał się być niecelny.
35': Piotr Parzyszek pociągnął z piłką kilkanaście metrów w stronę braki Zagłębia i oddał mocny strzał, który sprawił niemałe kłopoty bramkarzowi gospodarzy.
37': Filip Starzyński starał się bezpośrednim strzałem z rzutu wolnego pokonać Frantiska Placha. Uderzenie rozgrywającego Miedziowych trafiło w boczną siatkę.
45+1': Jorge Felix szukał sposobu do zdobycia drugiego gola. Tym razem strzał Hiszpana został zablokowany przez interweniującego defensora Zagłębia i Piast miał rzut rożny.

46': Sasa Zivec strzelał z półobrotu, ale wprost w bramkarza Piasta.
52': Doskonałe wykończenie podania z rzutu rożnego Piotra Parzyszka. Napastnik Niebiesko-Czerwonych mocnym strzałem głową pokonał golkipera Zagłębia. 2-0!
65': Piast wciąż był w natarciu. Podanie wzdłuż pola karnego posłał Jorge Felix, a piłkę na wślizgu starał się dopaść Jakub Holubek.
77': Mocny strzał w kierunku bramki oddał Łukasz Poręba. Na raty, ale skutecznie interweniował Frantisek Plach, który wznowił akcję wyrzutem piłki.
90+3': Zabójczy kontratak Piasta Gliwice przyniósł mistrzom Polski trzeciego gola. Sytuację sam na sam ze spokojem wykorzystał wprowadzony w końcówce meczu Gerard Badia, który posłał piłkę obok interweniującego Forenca. 3-0!

Z perspektywy trybun
- Mecz odbył się na Stadionie Zagłębia w Lubinie. Spotkanie z wysokości trybun obserwowało 3467 widzów.
- Z powodu kontuzji niemożliwa była obecność w kadrze meczowej Daniego Aquino, Jakuba Czerwińskiego, Aleksandra Jagiełły, Martina Konczkowskiego, Jakuba Szmatuły i Marcina Pietrowskiego.
- Po raz pierwszy w kadrze meczowej znaleźli się Patryk Królczyk oraz Piotr Malarczyk.
- Swój 250. mecz w ekstraklasie rozegrał Bartosz Rymaniak.
- W zespole Miedziowych od pierwszej minuty wystąpił Sasa Zivec, który w latach 2014-2018 bronił barw Piasta Gliwice.
- Trener Waldemar Fornalik posłał do boju identyczną jedenastkę, jaką desygnował w meczu z Wisłą Płock.
- Mecz poprzedziła minuta ciszy ku pamięci zmarłego Filipa - młodego kibica Zagłębia Lubin.