Skuteczny Szmatuła - statystyki #POGPIA

01
sie

W 2. kolejce Lotto Ekstraklasy Piast Gliwice wygrał na wyjeździe z Pogonią Szczecin 2-0. Wróćmy na chwilę do tego meczu i spójrzmy jak wyglądał on z perspektywy statystyk.

Dla Niebiesko-Czerwonych było to drugie wyjazdowe spotkanie i drugie, w którym okazali się lepsi od swoich rywali. Po raz pierwszy zagrali jednak na zero z tyłu. W pierwszej serii gier Jakuba Szmatułę pokonał Vamara Sanogo, ale w minionej kolejce bramkarz Piasta zachował czyste konto. 37-latek rozegrał praktycznie idealny mecz, co potwierdzają liczby.

Piłkarze Pogoni Szczecin oddali łącznie 19 strzałów, z czego cztery trafiły w światło bramki strzeżonej przez Jakuba Szmatułę. Bramkarz Piasta popisał się kilkoma świetnymi interwencjami, którymi ratował swój zespół przed stratą gola. Dobrze zareagował po strzale Radosława Majewskiego z rzutu wolnego, a także po uderzeniach głową Kamila Drygasa oraz Adama Frączczaka.

Szmatuła perfekcyjnie radził sobie również przy dośrodkowaniach przeciwnika. Bramkarz Piasta trzykrotnie podjął decyzję o wyjściu z bramki, aby przeciąć wrzutkę i za każdym razem interweniował skutecznie, wybijając lub łapiąc piłkę.

Skuteczność podań Jakuba Szmatuły wyniosła 79% (31/39). Doświadczony bramkarz najwięcej razy zagrywał do Tomasza Jodłowca (7) i Michala Papadopulosa (6).

Dobra dyspozycja Szmatuły znalazła odzwierciedlenie w Instat Index, czyli wyniku wszystkich boiskowych działań poszczególnych zawodników, w zależności od jego pozycji. Ten wskaźnik bramkarza Niebiesko-Czerwonych wyniósł 307. Żaden inny piłkarz grający w poniedziałkowym meczu nie uzyskał tak dobrego rezultatu.

Patrząc na statystyki drużynowe widać, że mogliśmy oglądać dwie różne połowy. W pierwszej przewagę mieli Niebiesko-Czerwoni, a po przerwie większe posiadanie i większą liczbę strzałów zanotowali Portowcy. O końcowym wyniku zadecydowały dwa szybko strzelone gole, lepsza skuteczność i dobra postawa defensywy gliwiczan.