Poza obiektywem #WISPIA

21

W piątkowym meczu 12. kolejki PKO Ekstraklasy Piast Gliwice wygrał na wyjeździe z Wisłą Kraków 2-1. Z poniższego artykułu dowiecie się, co jeszcze wydarzyło się podczas tego spotkania, a mogło umknąć kibicom.

Mecz w pigułce

W pierwszej części gry lepsze sytuacje stwarzali sobie mistrzowie Polski, którzy kilkukrotnie zmuszali Michała Buchalika do interwencji. Bramkarz Wisły skapitulował w 25. minucie, kiedy to precyzyjne dośrodkowanie Mikkela Kirkeskova wykończył Piotr Parzyszek. Napastnik Piasta podwoił swój dorobek strzelecki na początku drugiej połowy, wykorzystując wrzutkę Toma Hateley'a z rzutu wolnego. Krakowianie odpowiedzieli trafieniem Davida Niepsuja, który w 57. minucie pokonał Frantiska Placha strzałem zza pola karnego. Do końcowego gwizdka rezultat się nie zmienił, choć okazji ku temu nie brakowało, m.in. w 73. minucie, gdy Parzyszek trafił w słupek. - Do drugiej bramki kontrolowaliśmy przebieg meczu. Mieliśmy więcej z gry i stwarzaliśmy sobie więcej akcji. Później, chyba za bardzo uwierzyliśmy, że jest już po meczu. Straciliśmy gola, ale mogliśmy jeszcze dołożyć trzecie trafienie. Piotrek Parzyszek strzelił w słupek i mieliśmy jeszcze akcję, w której czterech naszych zawodników wychodziło na dwóch obrońców rywali... Brawa dla drużyny za większą część meczu. Będziemy analizować i wyciągać wnioski, aby sytuacja z końcówki się nie powtórzyła, kiedy przy stanie 2-0 wkradła się nerwowość - powiedział trener Waldemar Fornalik.

Reakcje mediów
Sport: "Mistrz Polski rozpędza się z każdą kolejką. Przed dwoma tygodniami Piast pewnie pokonał Legię, a tym razem nie bez problemów po raz drugi w historii wygrał w Krakowie. Bohaterem gości - Piotr Parzyszek!"

Przegląd sportowy: "Mistrz Polski dzięki stałym fragmentom gry wypunktował pogrążoną w coraz głębszym kryzysie Wisłę Kraków."

Weszlo.com: "Piast wywiózł swoje z Krakowa, choć nie chciał krzywdzić Wisły."

Liczba meczu
1 - W piątkowym starciu Piotr Parzyszek zanotował swój pierwszy dublet na boiskach Ekstraklasy. Bramki w Krakowie były dla 26-letniego napastnika trafieniami numer 13 i 14 w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce.

Z perspektywy trybun
- Spotkanie poprzedziła minuta ciszy związana ze śmiercią Julii Kmiecik, długoletniej kibicki Białej Gwiazdy, która zmarła w wieku 91 lat. Rywalizacja upamiętniła również śmierć trenera Angela Pereza Garcii, który w latach 2014-2015 prowadził zespół Piasta Gliwice. Z tej okazji piłkarze mistrzów Polski wystąpili z czarnymi opaskami na ramieniu.

- Ten mecz był również wyjątkowy dla Gerarda Badii, który w piątek obchodził swoje 30. urodziny. Po zwycięstwie nad Wisłą Kraków kibice Piasta odśpiewali mu głośne "Sto lat!".

Sytuacja kadrowa
Do kadry meczowej nie powrócili jeszcze Jakub Czerwiński i Dani Aquino. Hiszpan już trenuje, ale potrzebuje trochę czasu, aby dojść do pełnej sprawności. W Krakowie zabrakło również Martina Konczkowskiego, którego z gry wyeliminował lekki uraz kostki.

Tabela
Dzięki wygranej z Wisłą Kraków mistrzowie Polski awansowali na 3. miejsce w tabeli PKO Ekstraklasy. Niebiesko-Czerwoni zdobyli do tej pory 21 punktów, a do prowadzącej Pogoni Szczecin tracą jedynie trzy oczka. Przed Piastem plasuje się jeszcze Wisła Płock. Pozycja gliwiczan może ulec zmianie po ostatnim spotkaniu 12. kolejki, w którym Śląsk zmierzy się z Rakowem. W razie zwycięstwa wrocławian podopieczni Waldemara Fornalika zlecą na czwartą lokatę. Mamy 21 punktów i wydaje mi się, że to dobry wynik na tym etapie rozgrywek - przyznał Waldemar Fornalik. Co ciekawe, po dwunastu kolejkach poprzedniego sezonu Niebiesko-Czerwoni mieli na swoim koncie taki sam dorobek jak w obecnej kampanii.

Plan tygodnia
Niebiesko-Czerwoni rozpoczęli ten tydzień od porannego treningu. We wtorek mistrzowie Polski będą mieli zajęcia na siłowni oraz na boisku. Natomiast w kolejnych dniach odbędą po jednej jednostce treningowej. Tygodniowy plan ma na celu optymalne przygotowanie zespołu do soboty, kiedy o godzinie 17:30 zagrają przy Okrzei z Koroną Kielce w ramach 13. kolejki PKO Ekstraklasy.