Poza obiektywem #PIALGD

01

W sobotnim spotkaniu 7. kolejki PKO Ekstraklasy Piast Gliwice przegrał przed własną publicznością z Lechią Gdańsk 1-2. Trafieniem dla Niebiesko-Czerwonych popisał się Jorge Felix, a dla Biało-Zielonych strzalali Sławomir Peszko oraz Żarko Udovicić. W poniższym artykule przeczytacie, co jeszcze ważnego wydarzyło się podczas tego starcia.

Mecz w pigułce

Już pierwsze minuty rywalizacji zwiastowały ogromne emocje. Obie drużyny stwarzały sobie okazje do strzelenia goli, ale świetnie w tym spotkaniu spisywali się obaj bramkarze. Piłka nie potrafiła wpaść do siatki aż do 55. minuty, kiedy to uderzeniem z dystansu popisał się Sławomir Peszko. Skrzydłowy Lechii strzelił zza pola karnego, a futbolówka odbiła się od Tomasa Huka i wpadła do siatki, myląc Frantiska Placha. Kwadras później przyjezdni wykorzystali błąd Niebiesko-Czerwonych i podwyższyli prowadzenie za sprawą trafienia Żarko Udovicicia. Podopieczni Waldemara Fornalika próbowali odwrócić losy meczu, ale w bramce gości cuda wyczyniał Dusan Kuciak, który długo nie dał się pokonać. Słowackiego golkipera udało się zaskoczyć dopiero w 87. minucie, kiedy to Jorge Felix skutecznie wykorzystał Jorge Felix. - Dusan Kuciak to świetny piłkarz, który zna się na swojej robocie. Moim zdaniem on uchronił swój zespół, bo bronił znakomicie - powiedział hiszpański skrzydłowy Niebiesko-Czerwonych. Na pomeczowej konferencji prasowej spotkanie skomentował również Waldemar Fornalik. - To był ciekawy mecz, w którym dochodziło do wielu sytuacji podbramkowych. Spotkanie było prowadzone w dobrym tempie. Nie zawsze jednak świeci słońce. W tym starciu ewidentnie nie dopisało nam szczęście - stwierdził opiekun Piasta.

Reakcje mediów
Przegląd Sportowy: "Lechia zdobyła gliwicką twierdzę i przerwała dwie znakomite serie mistrzów Polski."

Katowicki Sport: "Lechia znów przechytrzyła Piasta. Lubią grać przy Okrzei. Już drugi raz tego lata gdańszczanie pokonali Piasta na własnym terenie. Gliwiczanie w ekstraklasie nie doznali goryczy aż od 12 sierpnia… poprzedniego roku! Teraz będą musieli budować swoją twierdzę od nowa."

Piłka Nożna: "Mistrz Polski - Piast Gliwice - w jednym z najciekawszych spotkań tej kolejki podejmował Lechię Gdańsk. Ekipa z Trójmiasta wywalczyła cenne trzy punkty."

Liczby meczu
416: Tyle minut trwała seria Frantiska Placha i Niebiesko-Czerwonych bez straty bramki. Znakomita passa została przerwana przez Słowmira Peszkę w 55. minucie rywalizacji.

20: Twierdza Okrzei 20 została zdobyta po dwudziestu ligowych spotkaniach bez porażki. Niebiesko-Czerwoni przegrali w Ekstraklasie na swoim stadionie po raz pierwszy od 12 sierpnia 2018 roku.

1: Swój ligowy debiut w barwach Niebiesko-Czerwonych zanotował Patryk Tuszyński. Nowy napastnik Piasta pojawił się na boisku w 73. minucie, zmieniając Piotra Parzyszka.

Z perspektywy trybun
Pamiętacie naszego małego kibica Kacpra, cierpiącego na porażenie mózgowe? Do tej pory Kacper był dzieckiem leżącym. Pojawiła się jednak szansa, aby przy użyciu specjalistycznego sprzętu mógł wykonać swój pierwszy krok. Podczas sobotniego meczu, przy wejściach na sektory, odbyła się zbiórka środków, które pozwolą zakupić specjalistyczny sprzęt, dzięki któremu Kacper będzie mógł chodzić. Niebiesko-Czerwoni kolejny raz pokazali swoje wielkie serca! W najbliższych dniach zostaną uruchomione aukcje pamiątek klubowych, a dochód z ich sprzedaży zasili konto Kacpra. Do wylicytowania będzie m.in. złoty medal Piasta Gliwice! Więcej informacji znajdziecie tutaj!

Sytuacja kadrowa
Po raz kolejny w kadrze meczowej zabrakło kontuzjowanych Daniego Aquino, Martina Konczkowskiego, Marcina Pietrowskiego oraz Jakuba Czerwińskiego. Do dyspozycji trenera byli natomiast Aleksander Jagiełło oraz Jakub Szmatuła. Pierwszy wrócił do gry po urazie barku, a drugi po lekkiej kontuzji łydki.

Tabela
Po sobotnim spotkaniu Piast utrzymał się na piątym miejscu w tabeli PKO Ekstraklasy. Niebiesko-Czerwoni mają na swoim koncie 11 punktów, a do lidera tracą zaledwie trzy oczka. Pozycja w tabeli i strata gliwiczan do pierwszej pozycji może ulec zmianie po niedzielnych meczach, w którym Śląsk Wrocław zmierzy się z Pogonią Szczecin, Lech Poznań z Cracovią oraz Legia Warszawa z Rakowem Częstochowa. W najgorszym wypadku podopieczni Waldemara Fornalika wylądują na siódmej lokacie.