Ponad 300 gimnazjalistów kibicowało emocjom

13
kwi

II edycja projektu edukacyjnego Kibicujemy emocjom już za nami. W tym roku wzięli w nim udział uczniowie z 5 gliwickich gimnazjów, gimnazjum w Toszku oraz podopieczni Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Łabędach. Łącznie w zajęciach realizowanych w ramach projektu uczestniczyło ponad 300 osób, czyli  prawie o 100 więcej niż w roku ubiegłym.

Kibicujemy emocjom to wspólna inicjatywa Muzeum w Gliwicach, Gliwickiego Klub Sportowego „Piast” SA, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Straży Miejskiej i Gliwickiego Ośrodka Metodycznego. Projekt jest znakomitym przykładem na to, że współpraca pomiędzy instytucjami pozwala stworzyć atrakcyjną formułę pomocną w przeciwdziałaniu zachowaniom agresywnym wśród młodych ludzi.
 
Uczestnicy w ramach czterogodzinnego bloku warsztatów i zajęć mieli możliwość zastanowić się nad przyczynami i uwarunkowaniami zachowań związanych z przemocą,  poznali efektywne sposoby radzenia sobie z trudnymi emocjami i  zasady zachowania bezpieczeństwa na trybunach podczas meczu. O tym, jak z agresywnymi zachowaniami i własnym napięciem radzą sobie piłkarze dowiedzieli się podczas spotkań z zawodnikami Piasta Gliwice, które odbyły się na stadionie przy ulicy Okrzei. Z uczestnikami Kibicujemy emocjom rozmawiali m.in. Tomasz Podgórski, Kornel Osyra, Radosław Murawski, Ruben Juardo Fernandez i Hebert Silva Santos.

 Chcemy podziękować w sposób szczególny za podjęcie problemu, z którym walczymy i zmagamy się na co dzień w naszej placówce. Dziękujemy za zainteresowanie się narastającym w środowisku młodych ludzi poziomem agresji i wulgaryzacji języka oraz wsparcie nas w działaniach hamujących te negatywne zjawiska dominujące zwłaszcza w środowisku młodzieży na poziomie gimnazjalnym – napisała w  liście do organizatorów dyrekcja jednej ze szkół biorących udział w Kibicujemy emocjom.

Przyczyny agresywnego zachowania – od uwarunkowań biologicznych poprzez psychologiczne po kulturowe – uczniowie poznali podczas wykładu „Ustawka – rzecz naturalna? …czyli kilka słów o agresji, który prowadziła Ewa Chudyba – filozof z Muzeum w Gliwicach, a także inicjatorka – wspólnie z Agnieszką Kujawą ze Straży Miejskiej -  i koordynator projektu Kibicujemy emocjom. Zwróciła uwagę na obecne w (pop)kulturze dowartościowanie zachowań agresywnych. Jej „pozytywni” bohaterowie – jak Beatrix Kiddo z Kill Billa czy Strażnik Teksasu - walcząc ze złem -  stosują przemoc dokładnie tak samo, jak „czarne charaktery”. W efekcie różnica pomiędzy dobrem a złem ulega zatarciu, skoro obie strony stosują te same metody. Czy dokonanie aktu agresji redukować będzie potrzebę dalszej agresji – pytała Ewa Chudyba. Wyniki badań naukowych jednoznacznie wskazują, że nie.
 
O sposobach rozładowywania złych emocji opowiadały psycholożki Urszula Janot, Wioletta Bajon, Magdalena Plich i pedagog Justyna Kenig, które na co dzień pracują  w gliwickiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Opracowały pomocne wskazówki, które znalazły się na specjalnie zaprojektowanych na potrzeby projektu drukach rozdanych uczestnikom projektu Kibicujemy emocjom. Znalazły się tam również informacje opracowane przez pracowników Straży Miejskiej, dotyczące przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem na stadionie. O bezpiecznym kibicowaniu i  zasadach zachowania bezpieczeństwa na trybunach podczas meczu mówili Aleksandra Damulewicz, Joanna Sobczyk, Paweł Szymczak i Łukasza Wandoch z gliwickiej Straży Miejskiej. 
 
Ukoronowaniem przedsięwzięcia było spotkanie z zawodnikami Piasta. Niecodzienna rozmowa z popularnymi sportowcami, była świetnym dopełnieniem  cyklu zajęć zogniskowanych wokół pasji kibicowania.   Piłkarze - Tomasz Podgórski, Kornel Osyra, Patrick Dytko, Radosław Murawski, Ruben Juardo Fernandez i Hebert Silva Santos z powagą potraktowali zadawane przez uczestników pytania nie tylko o to, jak radzą sobie z przejawami agresji na boisku, przedmeczowym stresem, ale też o ich marzenia, ulubione drużyny, przebieg kariery. Pytaniom, wspólnym zdjęciom i prośbom o autograf nie było końca.
 
Podczas spotkania uczestnicy Kibicujemy emocjom otrzymali bilety na mecze drużyny GKS Piast i mieli możliwość wygrania ufundowanych przez Klub nagród.

 
Nie ma wielkiego sportu bez wielkich emocji - mówią organizatorzy -  mamy nadzieję, że nasz projekt przyczyni się do tego, by wśród emocji związanych z kibicowaniem nie było tych, które prowadzą do przemocy i agresji.