Pogoń - Piast 0-2. Drugi wyjazd, drugie zwycięstwo!

30
lip
W meczu 2. kolejki Lotto Ekstraklasy Piast Gliwice wygrał w Szczecinie z Pogonią 2-0. Bramki na wagę zwycięstwa Niebiesko-Czerwonych zdobyli Joel Valencia oraz Mateusz Mak. Po wygranej nad Portowcami gliwiczanie usadowili się na drugim miejscu w Lotto Ekstraklasie, tuż za Zagłębiem Lubin, z którym zmierzą się w następnej kolejce.

Wpis na listę strzelców
0-1 - Dobrą prostopadłą piłkę zagrał Marcin Pietrowski, a inteligentnie zgrał ją do Joela Valencii Michal Papadopulos. Czarnoskóry pomocnik wyszedł do sytuacji sam na sam i puścił piłkę między nogami interweniującego Jakuba Bursztyna.
0-2 - Świetne dośrodkowanie z rzutu rożnego posłał Jorge Felix. Piłka poleciała na długi słupek, gdzie akcję zamykał Mateusz Mak. Pomocnik Piasta ładnym strzałem głową dał Piastowi drugiego gola.

Spotkanie w skrócie
W pierwszych minutach przeważała Pogoń, ale pierwszą groźną sytuację w meczu - po której zresztą wyszli na prowadzenie - stworzyli Niebiesko-Czerwoni. Miejscowi starali się odpowiedzieć minutę po straconym golu, ale w dobrej sytuacji Adam Frączczak wybiegł z piłką poza boisko. Chwilę później, po strzale Maka, gliwiczanie prowadzili już 2-0. Pogoń wyraźnie nie mieli pomysłu na przełamanie defensywy Piasta i postawili na strzały z dystansu, ale próby Majewskiego były nieudane. Pierwsza połowa przebiegała pod dyktando Piasta, gliwiczanie stworzyli jeszcze dwie sytuacje pod koniec pierwszej odsłony meczu, ale to Pogoń mogła i powinna zdobyć gola kontaktowego. Dawid Błanik trafił jednak w poprzeczkę.

Pogoń rozpoczęła drugą połowę od huraganowych ataków. Bramce strzeżonej przez Jakuba Szmatułę starali się zagrażać głównie po stałych fragmentach gry, ale bramkarz Piasta był na posterunku. Dwukrotnie w pierwszych minutach drugiej połowy sędziowie korzystali również z VAR-u. W pierwszej sytuacji arbiter sprawdzał możliwe zagranie ręką w polu karnym Piasta, a w drugiej sprawdzał czy piłka odbita od poprzeczki przekroczyła linię bramkową. Sędzia słusznie nie podyktował ani karnego, ani nie uznał gola. W następnych minutach Piast odrzucił Pogoń od swojego pola karnego i nie pozwalał miejscowym na przeprowadzanie ataków. Cztery minuty przed końcem meczu szansę na zdobycie trzeciego gola dla Piasta miał Tomasz Jodłowiec, ale nie zdołał wykorzystać błędu bramkarza Pogoni.

Z perspektywy kibica
- Mecz odbył się na Stadionie Miejskim im. Floriana Krygiera w Szczecinie. Spotkanie z wysokości trybun oglądało 7532 widzów.

Poza obiektywem
- W podstawowym składzie Pogoni - w stosunku do poprzedniego spotkania - doszło do dwóch zmian. Buksę i Kowalczyka zastąpili Błanik i Kozulj. Z kolei trener Fornalik posłał na boisko dokładnie tą samą jedenastkę, która wywalczyła komplet punktów w Sosnowcu.
- Mecz z Pogonią był dla Jakuba Szmatuły spotkaniem numer 180. w Lotto Ekstraklasie.
- W 30. i 75. minucie sędzia zarządzał przerwy na uzupełnienie płynów.
- Piast po raz ostatni wygrał Szczecinie ponad pięć lat temu, bo 10 marca 2013 roku!