Podsumowanie 2022 roku #2

15
gru

Kontynuujemy analityczną wędrówkę po 2022 roku. W drugiej części podsumowania dojdziemy aż do końcowych rozstrzygnięć PKO Bank Polski Ekstraklasy w sezonie 2021/22, a także początku przygotowań do nowej kampanii. Wszystkie te najważniejsze informacje znajdują się w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

Na przełomie marca i kwietnia klub z Okrzei przed powrotem zawodników z reprezentacyjnej przerwy podał kibicom kilka pozytywnych informacji. Piast podpisał nowe umowy z Michałem Chrapkiem i Karolem Szymańskim, a debiut w kadrze Słowacji zaliczył bramkarz, Frantisek Plach. Nic więc dziwnego, że przy wznowieniu ligowych zmagań Niebiesko-Czerwonym towarzyszył optymizm i pozytywna energia. W pierwszym spotkaniu rywalem gliwiczan była Wisła Kraków. W tym meczu doszło do podziału punktów po remisie 2-2, a dublet zaliczył Kamil Wilczek.

Kolejne rywalizacje padły łupem skutecznie grających piłkarzy Niebiesko-Czerwonych, którzy zanotowali serię czterech zwycięstw z rzędu: Górnik Łęczna (1-0), Legia Warszawa (1-0), Jagiellonia Białystok (2-1) i Warta Poznań (3-2). Wygrana w spotkaniu z Górnikiem Łęczna kosztowała zespół utratę na dłuższy czas Tihomira Kostadinova i Rauno Sappinena. Macedończyk zerwał więzadła krzyżowe w kolanie, z kolei Estończyk doznał złamania kości twarzy. Mimo to, gliwiczanie nabierali zwycięskiego rozpędu. Piast został zatrzymany dopiero w 32. kolejce przez późniejszych mistrzów Polski, czyli Lecha Poznań. Gol na 2-1 w 87. minucie i wygrana Kolejorza przerwała serię jedenastu spotkań bez porażki. Niewiele zabrakło, a piłkarze Piasta ustanowiliby nowy rekord klubu.

Rozpoczęło się od wygranej z Wisłą Płock, a skończyło na Lechu Poznań. Piast startował z imponującą serią z pułapu 12. miejsca po 20. kolejce z 23. punktami na koncie. Po 32. serii gier gliwiczanie mieli w swoim dorobku 50 oczek i wspięli się na piątą lokatę, mając stratę sześciu punktów do premiowanego udziałem w europejskich pucharach czwartego miejsca.

W dwóch ostatnich meczach sezonu drużyna prowadzona przez Waldemara Fornalika wygrała z Bruk-Bet Termaliką Nieciecza i zremisowała z Radomiakiem. Spotkanie z Termaliką było wyjątkowe dla Frantiska Placha, który po tej rywalizacji mógł świętować dwa jubileusze: 100. spotkań w barwach Piasta oraz 50 meczów bez utraty bramki.

Niestety, nie udało się przegonić Lechii Gdańsk i ostatecznie gliwicki zespół zakończył rozgrywki na piątym miejscu. Znakomita wiosna pozwoliła na znaczący awans w ligowej tabeli i uznanie, ponieważ Piast jako jedyny zespół z najwyższej klasy rozgrywkowej od 2019 roku nie zajmował niższego miejsca w każdym roku niż szósta lokata. - Pochwaliłem drużynę za udany sezon. To, co wydarzyło się na wiosnę, przypomniało sezon mistrzowski czy też medalowy. To pokazuje, że ta drużyna ma charakter i konsekwentnie dąży do celu - oceniał finał zmagań trener Waldemar Fornalik.

- Cały zespół na to pracował. Na koniec chciałbym podziękować kibicom za wsparcie w tym całym sezonie, szczególnie w tych trudnych momentach, gdy na początku traciliśmy punkty. Szacunek dla wszystkich, którzy pracują na rzecz klubu. Ta wiosna, te zwycięstwa i tylko dwa przegrane mecze. Brawa należą się nie tylko dla piłkarzy, ale również dla sztabu szkoleniowego, fizycznego, marketingu i każdego kto pracuje w tym klubie! - przypomniał i podsumował sezon Tomas Huk, obrońca Niebiesko-Czerwonych.

Koniec rozgrywek oznaczał przerwę, urlopy i odpoczynek, ale jednocześnie rozpoczął okres przygotowań do startu sezonu 2022/23. W przerwie między kampaniami doszło do kilku istotnych zmian. Nowym sponsorem technicznym klubu została firma 4F, a w ostatnich kolejkach sezonu Piast zyskał także głównego sponsora - FlyingAtom.

Na tym kończymy drugą część podsumowania 2022 roku. Już teraz zapraszamy na trzeci odcinek, w którym postaramy się przypomnieć wszystkie ruchy transferowe na gliwickim podwórku, czas zgrupowań, przygotowania, a także sam start nowego sezonu PKO Bank Polski Ekstraklasy.