Podsumowań statystycznych ciąg dalszy

11
cze
Ostatnie dni przyniosły serię zestawień statystycznych, podsumowujących minione rozgrywki T-Mobile Ekstraklasy. Tym razem zapraszamy do lektury materiału przygotowanego przez redakcję popularnego serwisu 90minut.pl.

Wszystkie statystyki dostępne są pod poniższym odnośnikiem:

Analiza statystyczna Ekstraklasy - KLIKNIJ!

W rundzie wiosennej utrzymana została dość wysoka średnia bramek na mecz z jesieni - ok. 2,5 bramki. Do normy wrócił rozkład zwycięstw u siebie i na wyjeździe. Jesienią goście wygrywali niemal tyle samo meczów co gospodarze (40% gospodarze, 37% goście). Wiosną goście wygrywali już znacznie rzadziej, za to padło więcej remisów. Tę tendencję widać także w rozkładzie bramek zdobywanych przez gospodarzy i gości, choć nadal te liczby są zbliżone znacznie bardziej niż w poprzednich rozgrywkach (54% i 46% obecnie, 57% i 43% w poprzednich rozgrywkach).

Zdecydowanie najpopularniejszym wynikiem był remis 1-1. Już jesienią zdarzał się on najczęściej, a wiosną zdystansował inne rezultaty. Jest to pewne novum, bowiem w poprzednich rozgrywkach najwięcej razy mecze kończyły się wynikiem 1-0.

Wiosną zmniejszył się - choć nieznacznie - odsetek obcokrajowców w naszej lidze. Piłkarze poprawili natomiast skuteczność wykorzystywania rzutów karnych i prawie "dogonili" ubiegły sezon.

Średnia widzów utrzymała się na poziomie z jesieni tj. 8400, czyli o ok. 5% mniej niż w sezonie 2011/12.

Średni wiek zarówno zawodnika, jak i strzelca w naszej lidze to wciąż ok. 27 lat.

W klasyfikacjach strzeleckich zwyciężyli:
- Róbert Demjan (klasyfikacja generalna, bramki bez karnych, bramki w II połowach, bramki u siebie, bramki wiosną)
- Łukasz Broź (bramki z karnych)
- Michal Papadopulos (bramki w I połowach)
- Marek Saganowski (bramki w I połowach, bramki wyjazdowe)
- Wladimer Dwaliszwili (bramki w II połowach, bramki wyjazdowe)
- Szymon Pawłowski (bramki wyjazdowe)
- Danijel Ljuboja (bramki jesienią)
- Abdou Razack Traoré (bramki w przeliczeniu na minuty gry)
- Adam Duda (joker - aż czterokrotnie strzelał bramki, wchodząc na boisko jako rezerwowy)
- Euzebiusz Smolarek (joker - jw.)

Tylko Dušan Kuciak rozegrał wszystkie mecze w pełnym wymiarze czasowym, zaś wśród graczy z pola w tej klasyfikacji wygrał Tomasz Podgórski, któremu do kompletu zabrakło tylko 29 minut. Najwęższymi kadrami dysponowały dwa czołowe zespoły - Lech (24) i Legia (25), zaś zdecydowanie najwięcej zawodników wypróbowała Polonia - aż 40!

Lech może się poszczycić zdecydowanie najwyższą frekwencją na własnym obiekcie (22,6 tys. widzów), wyprzedzając Legię, Śląsk, Wisłę i Lechię, które mogą także pochwalić się "pięciocyfrową" średnią. Najatrakcyjniejszym przeciwnikiem była z kolei Legia, która - grając na wyjazdach - przyciągała najliczniejszą publiczność (12 tys.). Prócz niej barierę 10 tys. przekroczył tylko Lech.

Widzew zdecydowanie najczęściej korzystał z usług młodzieżowców, a ani razu nie skorzystał z takiego zawodnika Śląsk. Z kolei o grze Zagłębia Lubin w ponad połowie decydowali obcokrajowcy. Najmniejszy udział zawodnicy z zagranicy mieli w GKS-ie Bełchatów.

W klasyfikacjach dotyczących wieku wygrali: Karol Angielski (najmłodszy zawodnik), Kacper Łazaj (najmłodszy strzelec), Piotr Reiss (najstarszy zawodnik i strzelec).

źródło: 90minut.pl