Piast - Zagłębie 2-0. Pewne zwycięstwo mistrza!

09
lut

W pierwszym meczu 2020 roku mistrzowie Polski zainkasowali komplet punktów. Gliwiczanie rozegrali dobre zawody i po bramkach Jorge Felixa oraz Jakuba Czerwińskiego pokonali Zagłębie Lubin.

- Po cierpliwym, konsekwentnym graniu w pierwszym kwadransie, Piast stanął przed ogromną szansą wyjścia na prowadzenie. Faulowany w polu karnym rywala był Patryk Tuszyński. Sytuację z jedenastu pewnym strzałem na bramkę zamienił Jorge Felix. Niebiesko-Czerwoni w pełni kontrolowali wydarzenia boiskowe w pierwszej odsłonie meczu, a Frantisek Plach pozostał bez interwencji. Solidna praca w obronie całego zespołu z pewnością cieszyła oko trenera Waldemara Fornalika, który przed meczem podkreślał, jak ważny to był aspekt podczas przygotowań. Gliwiczanie wyprowadzili dwukrotnie groźne kontrataki, ale w pierwszym przypadku goście ratowali się faulem, w drugim z kolei niecelnie uderzył snajper Piasta. W obu tych akcjach rolę główną odegrał Jorge Felix, autor jedynej bramki w pierwszej połowie.
- Po przerwie inicjatywa nadal należała do gospodarzy, którym Tom Hateley swoim strzałem z dystansu wyraźnie zasygnalizował, że jedna bramka przewagi to za mało. Niebiesko-Czerwoni grali bardzo umiejętnie. Dzięki dobremu ustawieniu często zbierali tzw. "drugie piłki" dajac sobie szanse do kontruowania akcji podbramkowych. Trwał napór ze strony gliwiczan. Najpierw minimalnie pomylił się Felix, później podwyższyć starał się Tuszyński. Napastnika Piasta wyręczył jego kolega z formacji defensywnej. Za sprawą Jakuba Czerwińskiego podwoili prowadzenie. Gliwiczanie mieli jeszcze swoje szanse w tej odsłonie gry, ale defensywa Zagłębia zatrzymywała strzały Bartosza Rymiania i Sebastiana Milewskiego.

17': Piłkę z lewej strony w pole karne pokierował Mikkel Kirkeskov, a próbujący opanować futbolówkę Patryk Tuszyński został sfaulowany i sędzia Szymon Marciniak podyktował rzut karny.
18': Silny strzał po ziemi dał Piastowi pierwszego gola, a gliwiczan na prowadzenie wyprowadził Jorge Felix. 1-0!
36': Tom Hateley starał się pokonać Konrada Forenca precyzyjnym strzałem z rzutu wolnego, ale pomylił się nieznacznie.
41': Efektownie do strzału "nożycami" złożył się Piotr Parzyszek, jednak napastnik mistrzów Polski znajdował się na spalonym.
45': Gospodarze wyprowadzili groźną kontrę. Futbolówkę na własnej połowie wyłuskał Kirkeskov, zagrał do Milewskiego, który z kolei wypatrzył Jorge Felixa. Hiszpan pociągnął z piłką aż pod pole karne rywali, uderzył, ale piłka przeszła obok słupka.
48': Od mocnego uderzenia zaczęli drugą połowę gospodarze, a strzałe z dystansu bramkę próbował zdobyć Tom Hateley.
49': Pierwszy celny strzał na bramkę oddali lubinianie. Z rzutu wolnego mierzył Filip Starzyński, lecz jego uderzenie wybijał Frantisek Plach.
61': Damjan Bohar uderzał z linii pola karnego. Słoweniec był bliski doprowadzenia do remisu, ponieważ piłka minimalnie minęła bramkę Placha.
76': Błyskotliwie pograli Niebiesko-Czerwoni. Składną akcję zaskakującym strzałem kończył Bartosz Rymaniak, ale tym razem skutecznie w bramce zachował się Konrad Forenc.
78': Było bardzo blisko prowadzenia Piasta 2-0. Forenc wyszedł z bramki, by wypiąstkować dośrodkowanie Patryka Sokołowskiego, piłka wpadła pod nogi Sebastiana Milewskiego, który od razu oddał strzał. Piłkę zmierzającą do bramki odbił interweniujący obrońca gości.
78': Co nie udało się chwilę wcześniej tym razem dało bramkowy efekt. Po rzucie rożnym najprzytomniej zachował się Jakub Czerwiński, który instynktownym strzałem pokonał bramkarza Zagłębia. 2-0!

- Spotkanie zostało rozegrane na Stadionie Miejskim im. Piotra Wieczorka w Gliwicach, mieszczącym się przy ul. Okrzei 20.
- W pierwszym roku 2020 roku Piast przystąpił do rywalizacji o ligowe punkty w odświeżonym składzie. Wielki powrót zaliczył Jakub Czerwiński. Był to pierwszy ligowy występ obrońcy Niebiesko-Czerwonych od sierpnia 2019 roku.
- W kadrze meczowej nie znalazł się Piotr Malarczyk, który w ostatnim meczu zobaczył czwartą żółtą kartkę.
- Czwarty żółty kartonik w meczu z lubinianami ujrzał Mikkel Kirkeskov. Duńczyka zabraknie na meczu przeciwko Lechii Gdańsk.
- Rywalizację Piasta z Zagłębiem poprzedziła minuta ciszy, która była poświęcona zmarłemu górnikowi ZG Rudna.
- Jorge Felix strzelił swojego ósmego gola w ósmym domowym meczu Piasta o już jedenasty gol w tych rozgrywkach PKO Ekstraklasy.
- Frantisek Plach zanotował ósmy mecz z czystym kontem w obecnym sezonie PKO Ekstraklasy.