Piast z Zagłębiem po raz osiemnasty

28
lut

Historia spotkań na poziomie Ekstraklasy  pomiędzy Piastem Gliwice a Zagłębiem Lubin obejmuje trzy pojedynki. W swoim pierwszym sezonie na najwyższym szczeblu rozgrywkowym niebiesko-czerwoni nie mieli okazji spotkać się z piłkarzami Zagłębia, ponieważ wtedy rywale występowali na zapleczu Ekstraklasy. Pierwszy mecz odbył się w 3. kolejce sezonu 2009/10 w Gliwicach.

15 sierpnia 2009 roku godzina 14:45
Piast Gliwice – Zagłębie Lubin  4:1
Gole dla Piasta: Kamil Wilczek 17’ i 55’, Kamil Glik 34’, Sebastian Olszar 72’

Skład Piasta: Szmatuła, Podgórski (29’ Michniewicz), Kowalski, Glik, Szary, Smektała, Muszalik, Gamla, Wilczek(79’ Maciejak), Chylaszek(69’ Łudziński), Olszar

Dla podopiecznych Dariusza Fornalaka było to pierwsze zwycięstwo w lidze po dwóch porażkach:  1-3 z Lechem oraz 0:2 z Ruchem Chorzów. Ciekawostką tego spotkania jest niewątpliwie fakt, że w drużynie gości w II połowie pojawił się Wojciech Kędziora, a więc gracz, bez którego obecnie nie można wyobrazić sobie składu niebiesko-czerwonych. Dwa trafienia dla „Piastunek” zaliczył wtedy Kamil Wilczek, dziś podpora linii ofensywnej „Miedziowych”.

28 luty 2010 roku godzina 14:45
Zagłębie Lubin – Piast Gliwice 1:1
Gol dla Piasta: Kamil Wilczek 72’

Skład Piasta:  Kwapisz, Michniewicz, Kowalski, Glik, Szary, Paluchowski (58’ Smektała), Zganiacz, Muszalik, Wilczek, Pietroń(65’ Biskup), Olszar(79’ Gamla)

Rewanżowe starcie zostało rozegrane w lutym 2010 roku w Lubinie. Gol zdobyty przez Kamila pozwolił wywieźć gliwiczanom z ciężkiego terenu cenny punkt. Podobnie jak  w jesiennym meczu, w barwach Zagłębia wystąpił Wojciech Kędziora, pojawiając się na murawie w 84 minucie.

24 sierpnia 2012 roku godzina 18:00
Zagłębie Lubin – Piast Gliwice 2:1
Gol dla Piasta: Ruben Jurado 64’

Skład Piasta: Trela, Klepczyński, Polak(72’ Buryan), Krzycki, Zbozień, Cicman(77’ Izvolt), Alvaro Jurado, Zganiacz, Ruben Jurado, Podgórski(89’ Docekal), Kędziora

Ostatnie spotkanie między tymi zespołami zakończyło się pierwszą w historii ekstraklasową wygraną Zagłębia. Gospodarze szybko objęli prowadzenie w tym spotkaniu i to Piast musiał gonić wynik. Jednobramkową stratę odrobił w drugiej części gry Ruben Jurado, ale to lubinianie ponowni wyszli na prowadzenie, utrzymując ten rezultat do końcowego gwizdka.