Piast - Widzew 3-2. Trzy punkty zostają w Gliwicach!

29

W piątkowym meczu 10. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy Piast Gliwice wygrał przed własną publicznością z Widzewem Łódź 3-2 (2-0). Dwa gole dla Niebiesko-Czerwonych strzelił Serhij Krykun, a jedną bramkę dołożył Patryk Dziczek, który skutecznie wykorzystał rzut karny.

Spotkanie w skrócie:
- W pierwszych fragmentach meczu goście dłużej utrzymywali się przy piłce, ale to Niebiesko-Czerwoni groźniej atakowali i stwarzali sobie groźniejsze sytuacje. Dwie z nich wykorzystali za sprawą Serhija Krykuna, który przed przerwą ustrzelił dublet. Przyjezdnie odpowiedzieli strzałami Marka Hanouska i Jordiego Sancheza, ale było to za mało na Frantiska Placha.
- Druga połowa lepiej rozpoczęła się dla przyjezdnych, którzy strzelili kontaktowego gola, ale zaraz po tym do głosu ponownie doszli podopieczni Aleksandara Vukovicia. Niebiesko-Czerwoni dążyli do kolejnych bramek i to udało im się za sprawą Patryka Dziczka, który w 67. minucie skutecznie wykorzystał rzut karny. W ostatnich fragmentach spotkania mniej było okazji, a więcej chaosu na boisku. Zawodnicy Piasta umiejętnie się bronili i nie dopuścili rywali do zbyt dużego zagrożenia aż do doliczonego czasu gry, kiedy do siatki trafił Imad Rondić.

Najważniejsze akcje:
4': Grzegorz Tomasiewicz próbował uderzać z dystansu, ale niestety źle trafił w piłkę i nie zagroził bramce gości.
12': Marek Hanousek zdecydował się na strzał z dystansu, ale obok bramki.
23': Piękne podanie Grzegorza Tomasiewicza do Serhija Krykuna! Pomocnik Piasta przerzucił piłkę do skrzydłowego, a ten mocnym strzałem pokonał bramkarza gości - 1-0!
35': Jordi Sanchez wbiegł w pole karne i uderzył na bramkę Piasta, ale niecelnie.
37': Jorge Felix zagrał piłkę wzdłuż linii bramkowej, a Serhij Krykun bez problemów umieścił piłkę w siatce - 2-0!

47': Bartłomiej Pawłowski uderzył z rzutu wolnego. Piłka po jego strzale odbiła się od poprzeczki, a następnie od Frantiska Placha i wpadła do siatki - 2-1.
59': Dobre wejście Serhija Krykuna w pole karne. Skrzydłowy ograł obrońcę i dograł do Michaela Ameyawa, ale ten uderzył niecelnie.
65': Sędzia skorzystał z wideoweryfikacji VAR i podyktował rzut karny dla Piasta! Faulowany był Serhij Krykun.
67': Pewne uderzenie Patryka Dziczka z rzutu karnego - 3-1!
82': Bartłomiej Pawłowski uderzał z rzutu wolnego, ale trafił prosto w mur obrońców.

90+5': Duże zamieszanie w polu karnym Piasta i z bliskiej odległości Imad Rondić trafia do siatki - 3-2.

Sytuacja kadrowa:
- Trener Aleksandar Vuković dokonał trzech zmian w pierwszej "11" w porównaniu do poprzedniego ligowego spotkania: Tomasz Mokwa, Patryk Dziczek i Jorge Felix zastąpili Arkadiusza Pyrkę, Toma Hateleya i Gabriela Kirejczyka. Podczas #PIAWID wyjściowe zestawienie Niebiesko-Czerwonych prezentowało się następująco: w bramce stanął Frantisek Plach. Przed Słowakiem zagrała czwórka defensorów Tomasz Mokwa, Ariel Mosór, Tomas Huk oraz Alexandros Katranis. W rolę defensywnych pomocników wcielili się Grzegorz Tomasiewicz i Patryk Dziczek. Na skrzydłach ustawieni byli Michael Ameyaw i Serhij Krykun, z kolei na "dziesiątce" wystąpił Michał Chrapek. Najbardziej wysuniętym zawodnikiem Piasta był natomiast Jorge Felix.
- Podczas #PIAWID nie zagrał Arkadiusz Pyrka, który pauzował za cztery żółte kartki.
- W składzie Piasta zabrakło również kontuzjowanych Jakuba Czerwińskiego, Kamila Wilczka, Szczepana Muchy i rehabilitującego się Tihomira Kostadinova.

Z perspektywy trybun:
- Mecz odbył się na Stadionie Miejskim im. Piotra Wieczorka w Gliwicach.
- W przerwie na murawie odbył się konkurs dla kibiców, w którym nagrody ufundowała Kuchnia Vikinga, sponsor główny Piasta Gliwice.