Piast - Cracovia 3-1. Siódme domowe zwycięstwo z rzędu!

26

W piątkowy wieczór Okrzei 20 było świadkiem emocjonującego meczu. Efektowne i intensywne granie zaprezentowały obie drużyny. Ostatecznie zwycięstwo należało jednak do Piasta Gliwice, który wygrał 3-1 i tym samym wygrał po raz siódmy na własnym obiekcie!

Spotkanie w skrócie
- Od samego początku mecz był bardzo otwarty, a akcje były rozgrywane w szybkim tempie. Mimo, iż jako pierwsi zaatakowali krakowianie, to Piast Gliwice wyszedł na prowadzenie wykorzystując rzut karny. Sfaulowany w polu karnym gości był Joel Valencia, co sędziemu podpowiedział VAR. Jedenastkę pewnym strzałem na bramkę zamienił Aleksandar Sedlar. Zespół Cracovii zrewanżował się tym samym. Paweł Raczkowski z Warszawy dostrzegł faul Tomasza Mokwy na Bojanie Cecariciu i po raz kolejny w pierwszej połowie wskazał na wapno. Gola dla gości strzelił Airam Cabrera.
- Goście weszli w drugą połowę z większym animuszem. To podopieczni Michała Probierza częściej zapuszczali się w akcjach ofensywnych pod pole karne Piasta. Defensywa gliwiczan była jednak świetnie zorganizowana i gospodarze skutecznie wywiązywali się ze swoich zadań w destrukcji. Po przerwie mecz wyraźnie się zaostrzył i nie brakowała zagrań z przekroczeniem przepisów. W 66. minucie zaatakował Piast i od razu z efektem bramkowym. Dośrodkowanie z rzutu rożnego, a Aleksandar Sedlar - niczym napastnik - przyjęciem ustawił sobie piłkę pod uderzenie i trafił do siatki rywali. W kolejnych minutach podopieczni Waldemara Fornalika zdawali się mieć mecz pod kontrolą. Decydujące trafienie padło tuż przed końcem meczu. Jego autorem był wprowadzony na boisko chwilę wcześniej Paweł Tomczyk. Młody napastnik przypieczętował tym samym zwycięstwo Piasta nad Cracovią.

2': Pierwsza groźna akcja wyprowadzona przez Cracovię. Z technicznym strzałem zza pola karnego poradził sobie Frantisek Plach
5': Mogło być 1-0 dla Piasta. Sedlar był bardzo bliski zdobycia gola głową po dośrodkowaniu z rzutu rożnego.
10': Sędzia tego spotkania, po otrzymaniu podpowiedzi z wozu VAR, podyktował karnego za faul na Valencii. Do jedenastki podszedł Aleksandar Sedlar, który pewnym strzałem pokonał Michala Peskovicia.
28': Tom Hateley sprytnym strzałem starał się zaskoczyć bramkarza Pasów. Anglik uderzyl bezpośrednio z rzutu wolnego. Pesković zdążył jednak z interwencją i przeniósł piłkę nad poprzeczką.
32': W 31. minucie sędzia dopatrzył się faulu Tomasza Mokwy i arbiter wskazał na jedenasty metr. Airam Cabrera wyczekał na ruch Frantiska Placha i nie miał kłopotów z posłaniem piłki do siatki gospodarzy.
47': Mateusz Wdowiak minął już Frantiska Placha, ale kąt był zbyt ostry i ofensywny zawodnik nie zdołał zmieścić piłki w bramce.
66': Sedlar po raz drugi! Po wrzutce z narożnika boiska defensor Piasta przyjęciem piłki zmylił obronę gości i strzałem prawą nogą pokonał Peskovicia.
80': Bardzo dobra akcja rezerwowych. Tomczyk zagrał do Patryka Sokołowskiego, który bardzo mocno uderzył na bramkę. Kłopoty przy tej interwencji miał słowacki bramkarz Cracovii.
83': Bardzo mocny strzał Hernandeza. Frantisek Plach popisuję się kapitalnym refleksem i wybił piłkę na rzut rożny.
88': Szybki i skuteczny kontratak Piasta, który wykończył Paweł Tomczyk. Napastnik wykorzystał podanie świetne Martina Konczkowskiego i umieścił piłkę w siatce.

Z perspektywy trybun
- Mecz odbył się na Stadionie Miejskim w Gliwicach. Starcie Niebiesko-Czerwonych z Cracovią z wysokości trybun śledziło 6104 widzów.
- W 15. minucie na zaproszenie kibiców na "młynie" zagościli Patryk Dziczek oraz Jorge Felix. Razem z kibicami dopingowali Niebiesko-Czerwonych w walce o ligowe punkty.

Poza obiektywem
- Piast dokonał dwóch zmian w porównaniu z meczem przeciwko Zagłębiu Lubin, który Niebiesko-Czerwoni wygrali 1-0. Do pierwszego składu - w miejsce wykartkowanego Patryka Dziczka - wszedł Tom Hateley. Ukaranego czerwoną kartką Jorge Felixa zastąpił Gerard Badia
- Piast nie przegrał meczu u siebie od 12 sierpnia 2018 roku. To już piętnasty mecz z rzędu bez porażki przy Okrzei.
- Obie ekipy mierzyły się ze sobą we wszystkich rundach finałowych.

_____________________________
Piast Gliwice - Cracovia 3-1 (1-1)
1-0 - Sedlar, 11 min. (k.)
1-1 - Cabrera, 32 min. (k.)
2-1 - Sedlar, 66 min.
3-1 - Tomczyk, 88 min

Piast: Plach - Mokwa, Czerwiński, Sedlar, Kirkeskov - Hateley, Jodłowiec - Konczkowski, Valencia (90. Mak), Badia (71. Sokołowski)- Parzyszek (78. Tomczyk).

Cracovia: Pesković - Rapa (79. Piszczek), Helik, Datković, Siplak - Hanca, Dimun (46. Wdowiak), Gol, Cecarić (66. Pik) - Hernandez, Cabrera.

Żółte kartki: Mokwa, Badia - Cabrera, Dimun, Cecarić, Hernandez, Wdowiak