Nasz rywal: Lech Poznań

20

Rozpoczynamy rundę rewanżową PKO Ekstraklasy. W 16. kolejce Piast Gliwice zagra na wyjeździe z Lechem Poznań. To spotkanie odbędzie się już w piątek o godzinie 20:30. W poniższym artykule przedstawiamy kilka najważniejszych informacji dotyczących najbliższego rywala mistrza Polski.

Forma:
Po pierwszej rundzie sezonu zasadniczego Lech zajmuje dziewiąte miejsce w ligowej tabeli. Poznaniacy zdobyli do tej pory 20 punktów, a na swoim koncie zapisali po pięć zwycięstw, remisów oraz porażek. Ich bilans bramkowy wynosi 24-18. W ostatniej kolejce Kolejorz zremisował przed własną publicznością z Koroną Kielce 0-0. - Boli ta strata punktów, bo stworzyliśmy mnóstwo sytuacji. Tak naprawdę mogliśmy zamknąć ten mecz przed przerwą. Z gry wyglądało to dobrze. Gdybyśmy wykorzystali te szanse, teraz moglibyśmy się cieszyć. Na pewno pierwsza połowa wyglądała lepiej. Trudno mi powiedzieć, skąd wynikała różnica w drugiej. Nieco szarpaliśmy, ale nie mieliśmy takiej kontroli, jak wcześniej - powiedział Tymoteusz Puchacz, obrońca Lecha. - Mimo, że zazwyczaj strzelamy wiele goli, to tym razem się nie udało, choć mieliśmy sporo sytuacji. Pierwsza połowa w naszym wykonaniu była jedną z lepszych w tym sezonie. Nie daliśmy zbyt wielu szans Koronie, praktycznie cały czas przebywaliśmy na jej połowie. W drugiej znów było słabiej. Czegoś nam brakuje, musimy jeszcze ciężej popracować - dodał Darko Jevtić, kapitan Kolejorza.

Trener: Dariusz Żuraw prowadzi zespół od 31 marca 2019 roku, a na stanowisku zastąpił Adama Nawałkę. Od tego czasu 47-letni szkoleniowiec zasiadał na ławce trenerskiej Lecha w 27 spotkaniach, w których zanotował dziesięć zwycięstw, osiem remisów oraz dziewięć porażek. To jego druga przygoda z pierwszą drużyną Kolejorza. W listopadzie 2018 roku, po zwolnieniu Ivana Djurdjevicia, Żuraw był tymczasowym trenerem podczas dwóch meczów Ekstraklasy. Wcześniej był również opiekunem Lecha II, Znicza Pruszków, Miedzi Legnica oraz Odry Opole. Warto również wspomnieć, że piątkowy mecz będzie trzecim pojedynkiem trenerskim pomiędzy Dariuszem Żurawiem a Waldemarem Fornalikiem. Do tej pory bilans tych starć przemawia na korzyść szkoleniowca mistrzów Polski.

Skład: W ostatnim ligowym meczu poznaniacy grali na swoim stadionie z Koroną Kielce. Trener Dariusz Żuraw ustawił zespół w systemie 1-4-2-3-1. Między słupkami stanął tradycyjnie Mickey van der Hart. Przed nim ustawieni byli Robert Gumny, Lubomir Satka, Thomas Rogne oraz Wołodymyr Kostewycz. Rolę defensywnych pomocników pełnili Karlo Muhar i Pedro Tiba. Na "dziesiątce" zagrał Darko Jevtić, z kolei na skrzydłach wystąpili Tymoteusz Puchacz i Kamil Jóźwiak. Najbardziej wysuniętym zawodnikiem Kolejorza był natomiast Christian Gytkjaer. Ponadto, z ławki rezerwowych na boisko weszli Filip Marchwiński oraz Paweł Tomczyk.

Pod ostrzałem: Darko Jevtić jest w tym sezonie jednym z najbardziej wyróżniających się zawodników swojego zespołu. W obecnych rozgrywkach PKO Ekstraklasy Szwajcar zdobył pięć bramek i jest drugim najlepszym strzelcem Kolejorza. O trzy trafienia więcej zaliczył jedynie Christian Gytkjaer. Jevtić do swojego dorobku dorzucił jeszcze pięć asyst. 26-letni pomocnik trafił do Poznania w lipcu 2014 roku z FC Basel. Od tego czasu w barwach poznańskiej drużyny rozegrał łącznie 187 spotkań, w których strzelił 36 bramek oraz zanotował 43 asysty.