Górnik - Piast 0-2. Derby są nasze!

08

W spotkaniu 25. kolejki Lotto Ekstraklasy Piast Gliwice pokonał na wyjeździe Górnika Zabrze 2-0. Bramki dla Niebiesko-Czerwonych zdobyli Mikkel Kirkeskov oraz Aleksandar Sedlar.

Spotkanie w skrócie
- Początek spotkania mógł być bardzo udany dla piłkarzy z Zabrza. Już w czwartej minucie w dogodnej sytuacji znalazł się Jesus Jimenez, ale piłka po jego strzale uderzyła w słupek. Zawodnicy Waldemara Fornalika spokojnie konstruowali swoje akcje i grali uważnie w obronie. Z bardzo dobrej strony kilkukrotnie pokazał się Frantisek Plach, który skutecznie bronił strzały Igora Angulo i Szymona Żurkowskiego. Mimo optycznej przewagi Górnika w pierwszej fazie meczu, to Niebiesko-Czerwoni wyszli na prowadzenie. Po raz drugi w tym sezonie bramkę bezpośrednio z rzutu wolnego zdobył Mikkel Kirkeskov. Gliwiczanie zachowali spokój po strzelonym golu i utrzymali korzystny wynik do przerwy.

- Po kwadransie drugiej połowy Górnik grał w osłabieniu po tym jak czerwoną kartkę otrzymał Michał Koj. Zabrzanie starali się zagrozić bramce Niebiesko-Czerwonych, ale Frantisek Plach wychodził z opresji obronną rękawicą. Podopieczni Waldemara Fornalika kontrolowali przebieg spotkania do ostatniego gwizdka, a tuż przed końcem meczu podwyższyli swoje prowadzenie.

Najważniejsze wydarzenia
4’: Przed dużą szansą na otwarcie wyniku meczu byli zabrzanie. Jesus Jimenez trafił jednak w słupek.
7’: Pierwsze uderzenie na bramkę Chudego. Strzałem z pierwszej piłki popisał się Jorge Felix.
12’: Próba uderzenia z dystansu w wykonaniu Patryka Dziczka. Piłka poszybowała jednak obok bramki Górnika.
16’: Świetna interwencja Placha po tym, jak w doskonałej sytuacji główkował Igor Angulo.
25’: Silne uderzenie z okolic szesnastego metra. Frantisek Plach przeniósł futbolówkę nad poprzeczką.
26’: Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego spore zamieszanie w polu karnym Piasta. Obrońcy wybili piłkę i w dalszym ciągu utrzymywał się wynik 0-0
36’: Doskonale wykonany rzut wolny przez Mikkela Kirkeskova. Duńczyk z narożnika pola karnego posłał piłkę w okienko bramki Chudego. To druga bramka lewego obrońcy w tym sezonie - 0-1!
58’: Czerwona kartka dla Michała Koja. Była to konsekwencja drugiego żółtego kartonika dla defensora zabrzan
70’: Bardzo czujnie w bramce słowacki golkiper Piasta przechwycił prostopadłe podanie do napastnika Górnika.
85': Aleksandar Sedlar pewnym strzałem wykorzystał rzut karny i ustalił wynik rywalizacji- 0-2!

Z perspektywy trybun
- Mecz odbył się na Stadionie im. Ernesta Pohla w Zabrzu. Na trybunach pojawiło się 16 663 kibiców.

Poza obiektywem
- Derby z Górnikiem to jednocześnie 300. mecz Piasta w ekstraklasie.
- Mateusz Matras i Szymon Matuszek w przeszłości bronili barw Piasta Gliwice. Matras rozegrał dla Niebiesko-Czerwonych 110 meczów, w których zdobył cztery bramki i zanotował dziewięć asyst. To w Gliwicach otrzymał szansę gry Ekstraklasie. Matuszek z kolei jako piłkarz Piasta uczestniczył w 24, nie zdobył gola, nie był także autorem asyst.
- Szkoleniowiec gospodarzy, trener Marcin Brosz, prowadził Piasta Gliwice w latach 2010-2014. Podczas jego pracy Piast wrócił do ekstraklasy oraz po raz pierwszy wystąpił w kwalifikacjach europejskich pucharów.
- Trener Fornalik nie dokonał żadnej zmiany w wyjściowym składzie w stosunku do poprzedniego meczu Piasta, w którym gliwiczanie pokonali Śląsk Wrocław 2-0. Szkoleniowiec trójkolorowych - po porażce w Sosnowcu z Zagłębiem - dokonał trzech korekt. Od pierwszej minuty wystąpił najlepszy strzelec zabrzan Igor Angulo. Na boku obrony Adriana Gryszkiewicza zastąpił Michał Koj, a zamiast Ishmaela Baidoo od pierwszej minuty zagrał Jesus Jimenez.