Ekstraklasa pod lupą serwisu 90minut.pl
Przedstawiamy tradycyjne zestawienie statystyczne podsumowujące zakończoną rundę jesienną w Ekstraklasie. Zespół redakcyjny 90minut.pl po raz kolejny wykonał świetną statystyczną prezentację, szczegołowo ujmując to, co działo się jesienią na boiskach najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. Zapraszamy do zapoznania się z zestawieniami meczów, bramek, zawodników, sędziów, występów, strzelców, kartek i innych.
PEŁNE ZESTAWIENIE STATYSTYCZNE KLIKNIJ TUTAJ
W stosunku do ubiegłego sezonu znacznie poprawiła się liczba strzelanych bramek (2,5 bramki na mecz w stosunku do 2,2 bramki na mecz w 2011/12). Zmieniła się także struktura wyników u siebie i wyjazdowych. W ubiegłym sezonie gospodarze wygrali 45% meczów, a przegrali 28%. W bieżącym sezonie te liczby są bardzo zbliżone - 40% i 37%. Także liczba bramek zdobywanych przez zespoły grające u siebie i na obcych boiskach bardzo się wyrównała - obecnie 52% i 48%, a w poprzednich rozgrywkach - 57% i 43%.
W minionych rozgrywkach najczęstszym wynikiem była wygrana 1-0. Tym razem ten wynik jest dopiero trzecim według częstotliwości uzyskiwania, a wyprzedziły go w tej klasyfikacji wyniki 1-1 i 2-1.
Na podobnym poziomie pozostał udział obcokrajowców wśród ligowców (odpowiednio: 34% i 33%). Nieznacznie spadła liczba żółtych kartek, za to o prawie połowę wzrosła liczba czerwonych kartek, co jest odzwierciedleniem zmian w przepisach odnośnie kwalifikowania poszczególnych przewinień.
Zmniejszyła się skuteczność wykonywania rzutów karnych (odpowiednio: 75% i 68%). W zeszłym sezonie marnowano co czwarty rzut karny, w tym sezonie już co trzeci. Średnia liczba widzów na stadionach spadła o około 5% (odpowiednio: 8800 i 8400).
W klasyfikacjach strzeleckich zwyciężyli:
- Danijel Ljuboja (klasyfikacja generalna, bramki bez karnych, bramki w I połowach, w II połowach i u siebie)
- Bartosz Ślusarski (bramki bez karnych, bramki w II połowach)
- Abdou Razack Traoré (bramki z karnych, bramki w II połowach i u siebie)
- Jakub Kosecki (bramki w I połowach)
- Arkadiusz Milik (bramki wyjazdowe)
- Szymon Pawłowski (bramki wyjazdowe)
- Mateusz Cetnarski (bramki w przeliczeniu na minuty gry)
- Kamil Adamek (joker - aż trzykrotnie strzelał bramki, wchodząc na boisko jako rezerwowy)
Czternastu zawodników rozegrało wszystkie mecze w pełnym wymiarze czasowym - w tym gronie jest pięciu bramkarzy i aż czterech piłkarzy Górnika. Zabrzanie skorzystali też z najmniejszej liczby zawodników (tylko 20), a na przeciwległym biegunie znalazły się zespoły - Bełchatowa, Lechii i Polonii.
Najwyższą frekwencją u siebie może się poszczycić Lech, który wyprzedza z dużą przewagą cztery kolejne zespoły - Lechię, Śląsk, Wisłę i Legię. Najatrakcyjniejszymi przeciwnikami (zespołami, których wyjazdowe mecze przyciągają największą widownię) są natomiast Legia, Polonia i Jagiellonia.
Największy udział zawodników młodzieżowych miały jesienią Polonia, Lech i Jagiellonia, a nie skorzystały z nich w ogóle Podbeskidzie i Śląsk. Jeśli zaś chodzi o obcokrajowców, to najwięcej ich w swoich szeregach miały Wisła, Zagłębie i Lech, a najmniej Bełchatów, Ruch i Lechia.
W klasyfikacjach dotyczących wieku wygrali: Adam Dźwigała (najmłodszy zawodnik), Kacper Łazaj (najmłodszy strzelec), Piotr Reiss (najstarszy zawodnik) i Tomasz Frankowski (najstarszy strzelec).
źródło: 90minut.pl