Dziczek plusem kolejki - statystyki #PIAZAG

06

Niebiesko-Czerwoni mają już za sobą trzeci mecz w obecnym sezonie Lotto Ekstraklasy. W minionej serii gier podopieczni Waldemara Fornalika pokonali na swoim stadionie Zagłębie Lubin 2-1. Wróćmy na moment do sobotniego spotkania i spójrzmy jak wyglądało z perspektywy statystyk.

Piłkarze Piasta kontrolowali przebieg gry od początku spotkania. Gliwiczanie kontrolowali wydarzenia na boisku niemal przez pełne 90 minut, oddając inicjatywę jedynie pod koniec pierwszej połowy. Posiadanie piłki przełożyło się na liczbę strzałów. Niebiesko-Czerwoni oddali ich łącznie 11, natomiast Miedziowi zanotowali jedno uderzenie mniej.

Podopieczni Waldemara Fornalik przeważali także w liczbie podań. Przez 90 minut wymienili między sobą 568 piłek, z czego 474 było dokładnych. Często ciężar gry na swoje barki brał Patryk Dziczek, który zaliczył najwięcej podań, spośród wszystkich zawodników na boisku. 20-latek wykonał łącznie 79 (21 przygotowawczych i 58 konstruktywnych) zagrań do swoich kolegów. Warto dodać, że 86% z nich trafiło do adresata.

Pomocnik Piasta zanotował dziewięć podań w pole karne, co jest drugim wynikiem podczas sobotniego meczu. Więcej dograń w szesnastkę rywali wykonał jedynie Jorge Felix (12).

Trzeba też przypomnieć, że to właśnie Dziczek zagrał piłkę w kierunku Joela Valencii tuż przed zwycięską bramką Toma Hateley'a.

Warto również odnotować dwa inne podania 20-latka z tego meczu, którymi znacznie ułatwił swoim kolegom stworzenie groźnej sytuacji. W 19. minucie młody pomocnik zagrał na lewe skrzydło do Mikkela Kirkeskova, który z pierwszej piłki próbował odsłużyć w polu karnym Michala Papadopulosa. Ostatecznie czeski napastnik nie oddał strzału, ale cała akcja wprowadziła sporo zamętu w defensywie Zagłębia. Patryka Dziczka należy też pochwalić za doskonały przerzut z 40. minuty rywalizacji. Wychowanek Piasta dograł na wolne pole do Marcina Pietrowskiego, a ten nie miał problemów z dośrodkowaniem, po którym bliski strzelenia bramki był Joel Valencia.

W sobotnim meczu Patryk Dziczek przebiegł łącznie 11,59 km. Jest to jeden z najlepszych wyników spośród wszystkich zawodników, grających w tym spotkaniu. Większy dystans pokonali jedynie Tomasz Jodłowiec (11,83 km) i Joel Valencia (11,63 km).

20-letni pomocnik był wysoko również w kategorii pojedynków (11/16), zwodów (4/4) oraz odzyskanych piłek (8). Jego dobra gra przełożyła się na wskaźnik jego wszystkich boiskowych działań, czyli na Instat Index, który wyniósł 272. Wyższy wynik uzyskało jedynie dwóch zawodników Piasta: Marcin Pietrowski (311) i Joel Valencia (284). Nie zmienia to faktu, że to właśnie Patryk Dziczek został uznany "Plusem 3. kolejki Lotto Ekstraklasy" wg ekspertów Canal+.