Cracovia - Piast 2-1. Nieudany początek wiosny

09
lut
Piast Gliwice zaliczył nieudaną inaugurację wiosny przegrywając na wyjeździe z Cracovią 1-2. Jedyną bramkę dla Niebiesko-Czerwonych zdobył Jorge Felix.

Spotkanie w skrócie
- Początek meczu zwiastował duże emocje. Obie drużyny rozpoczęły z animuszem, a tempo pierwszych minut było wysokie. Piast stworzył pierwszą podbramkową akcję, a Cracovia postraszyła gliwiczan dwoma uderzeniami zza pola karnego. Do 22. minuty utrzymywał się jednak wynik bezbramkowy, ale Felix sprytnym uderzeniem wyprowadził Piasta na prowadzenie. Pasy starały się odpowiedzieć na strzelonego gola, ale nie potrafiły tego dokonać z akcji. Bramkę zdobyły dopiero po celnym strzale z rzutu wolnego. Więcej goli w pierwszej połowie nie padło.

- Druga połowa zdecydowanie lepiej rozpoczęła się dla Cracovii. Gospodarze szybko strzelili gola i zdołali przeprowadzić kilka groźnych akcji pod bramką Piasta. Kiedy jednak minęła godzina gry, inicjatywę przejęli gliwiczanie, którzy momentami przebywali niemal całą jedenastką na połowię Pasów. Jedynie Plach zostawał na połowie Piasta. Im bliżej końca meczu, tym Piast mocniej naciskał. Niewiele jednak z tego wynikało.

Najważniejsze wydarzenia
5' : Ładna drużynowa akcja Piasta. W pewnym momencie piłka krążyła jak po sznurku, aż trafiła pod nogi Patryka Dziczka, który oddał mocny strzał, ale niestety nad bramką.
14' : Groźny kontratak Cracovii, po którym sytuacyjną piłkę przed polem karnym otrzymał Janusz Gol. Pomocnik postanowił uderzyć z pierwszej piłki przez co strzał był mocny, ale również niecelny.
17’ : Marcin Budziński postanowił oddać mocny strzał z lewej strony pola karnego. Uderzenie pewnie nie sprawiłoby Frantiskowi Plachowi problemów, ale piłka zrykoszetowała i bramkarz Piasta musiał interweniować.
22’ : Ambitnie o piłkę z prawej strony pola karnego powalczył Martin Konczkowski. Obrońca Piasta utrzymał się na nogach pomimo ataków dwóch piłkarzy Cracovii i dograł piłkę w pole karne. Futbolówka trafiła pod nogi Jorge Felixa, który oddał strzał lewą nogą, a futbolówka wpadła do bramki tuż pod poprzeczką - 0-1!
38’ : Airam Cabrera oddał bardzo precyzyjny strzał z rzutu wolnego. Piłka uderzona z okolic 20. metra zaskoczyła Placha i wpadła do bramki tuż przy słupku. Dużą rolę przy tym golu odegrali zawodnicy Cracovii, którzy ustawili się w murze i zasłonili bramkarzowi Piasta widok - 1-1.
40’ : Stracony gol wyraźnie wstrząsnął gliwiczanami co spowodowało nerwowość i brak koncentracji przy kolejnej akcji Cracovii, co mogło zakończyć się źle. Na szczęście Plach wyłapał uderzenie Sergiu Hancy.
47’ : Airam Cabrera szukał szczęścia przy kolejnym strzale z rzutu wolnego, ale tym razem uderzył prosto w mur.
49’ : Odpowiedź Piasta za sprawą uderzenia - również z rzutu wolnego - przyszła niemal natychmiast. Tom Hateley uderzył mocno z ostrego kąta, ale piłkę wyłapał bramkarz Pasów.
50’ : Groźny kontratak Cracovii. Michal Siplak dośrodkował z pierwszej piłki, a w polu karnym futbolówkę przyjął jeden z zawodników Cracovii, co umożliwiło Sergiu Hance oddanie mocnego strzału. Piłka po rękach Placha wpadła do bramki - 2-1.
51' : Piast mógł wyrównać wynik meczu już w kolejnej sytuacji. Groźną piłkę w pole karne Cracovii posłał Mikkel Kirkeskov. Piłka odbiła się jednak od poprzeczki i wyszła w pole…
55’ : Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego do piłki dopadł Aleksandar Sedlar, który zdołał oddać strzał głową. Piłkę zatrzymał Michał Helik, który przy interwencji pomógł sobie ręką. Sędzia nie zdecydował się jednak na wskazanie na 11. metr.
70’ : Dobre dośrodkowanie Kirkeskova z lewego sektora boiska i groźny strzał głową Sedlara. Piłka uderzona przez Serba przeszła minimalnie nad bramką gospodarzy.
75’ : Cabrera swoim podaniem uruchomił Mateusza Wdowiaka, który wyszedł do sytuacji sam na sam z Plachem. Polak próbował pokonać bramkarza Piasta podcinką, ale ten wyczuł intencje strzelca.
76’ : Odpowiedź Piasta w szybkiej kontrze, którą długim podaniem rozpoczął Hateley. Z piłką na bramkę gospodarzy popędził Jagiełło i ta ostatecznie trafiła do Felixa, który oddał mocny strzał z okolic pola karnego. Niestety niecelny.
90' : W 90. minucie "piłkę meczową" miał jeszcze na nodze Patryk Dziczek, ale nieznacznie się pomylił przy strzale z pierwszej piłki.

Z perspektywy trybun
- Mecz odbył się na Stadionie Cracovii im. Józefa Piłsudskiego w Krakowie. Spotkanie z perspektywy trybun oglądało 5683 widzów.

Poza obiektywem
- Przed meczem Cracovia traciła do Piasta cztery punkty.
- Gol Cabrery był bramką numer 400 straconą przez Piasta w Ekstraklasie.
_____________
Cracovia - Piast Gliwice 2-1 (1-1)
1-0 - Felix, 22 min.
1-1 - Cabrera, 38 min.
2-1 - Hanca, 50 min.

Cracovia: Pesković - Siplak, Dytiatiev, Helik, Rapa - Wdowiak, Dąbrowski (68. Dimun), Gol, Budziński (83. Hernandez), Hanca (74. Cecarić) - Cabrera.

Piast: Plach - Kirkeskov, Czerwiński, Sedlar, Konczkowski - Mak (74. Jagiełło), Dziczek, Valencia, Hateley (83. Sokołowski), Felix - Papadopulos (68. Parzyszek).

Żółte kartki: Papadopulos, Sedlar.