Bilans spotkań z Wisłą Płock

23

W najbliższej kolejce Lotto Ekstraklasy Piast Gliwice zmierzy się na wyjeździe z Wisłą Płock. Będzie to ósme ligowe spotkanie Niebiesko-Czerwonych z Nafciarzami. Jak przedstawia się dotychczasowy bilans gier pomiędzy zespołami? Na to pytanie pozwoli odpowiedzieć poniższy artykuł.

Po raz pierwszy Piast spotkał się z Wisłą Płock 30 listopada 1980 roku. Niebiesko-Czerwoni wygrali 2-1 po bramkach Helmuta Foreitera i Mariana Brzezonia. Honorowego gola dla Nafciarzy zdobył wówczas Jan Polańczyk. Rewanż w ramach sezonu 1980/81 odbył się 20 czerwca 1981 roku. Padł wtedy remis 1-1, a do siatki trafiali Zenon Borys i Leszek Pietrzak.

Następne starcie Piasta z Wisłą Płock odbyło się 36 lat później, a dokładniej 12 października 2007 roku. W meczu  II ligi rozegranym w Gliwicach padł remis 1-1. Wynik otworzył Adam Kompała, który w 56. minucie skutecznie wykorzystał rzut karny. Radość Niebiesko-Czerwonych nie trwała jednak długo, ponieważ zaledwie 180 sekund później do wyrównania doprowadził Sławomir Peszko.

Kolejne spotkanie pomiędzy Niebiesko-Czerwonymi a Nafciarzami również zakończyło się podziałem punktów. Gliwiczanie mogli to spotkanie wygrać, ale w 31. minucie gry Adam Kompała nie wykorzystał jedenastki. 17 maja 2008 roku padł jednak bezbramkowy remis, a punkt zdobyty w Płocku pomógł Piastowi w zajęciu trzeciego miejsca w II lidze i awansie do Ekstraklasy.

Kolejny mecz to minimalne zwycięstwo Wisły. Zwycięskiego gola dla podopiecznych Mieczysława Broniszewskiego zdobył Kamil Biliński, który w końcowym fragmencie rywalizacji pokonał stojącego w bramce Jakuba Szmatułę. Urodzony w Poznaniu golkiper jest jedynym zawodnikiem z obecnej kadry Niebiesko-Czerwonych, który pamięta to spotkanie.

Rewanż Piasta z Wisłą w ramach sezonu 2011/12 został rozegrany 5 listopada 2011 roku. Data ta jest dość znacząca w obecnej historii gliwickiego zespołu. To właśnie wtedy Niebiesko-Czerwoni rozegrali pierwsze spotkanie na nowym stadionie znajdującym się przy Okrzei 20. Klubowe święto nie rozpoczęło się jednak najlepiej, ponieważ po pół godzinie gry na prowadzenie wyszli goście, a na listę strzelców wpisał się Ricardinho. Podopieczni Marcina Brosza nie dali jednak za wygraną i odwrócili losy meczu. W 89. minucie wyrównał kapitan Tomasz Podgórski, a zwycięskiego gola zdobył Adrian Klepczyński, który pokonał Krzysztofa Kamińskiego tuż przed końcowym gwizdkiem sędziego Marcina Szreka.

Ostatni mecz Niebiesko-Czerwonych z Nafciarzami odbył się w drugiej kolejce obecnego sezonu, czyli blisko pięć lat od pamiętnego otwarcia stadionu. Starcie rozegrane 24 lipca tego roku również zakończyło się wynikiem 2-1 dla Piasta. Gliwiczanie źle weszli w to spotkanie i już po siedmiu minutach przegrywali po bramce Arkadiusza Recy. Do wyrównania szybko doprowadził jednak Sasa Zivec, a w drugiej połowie zwycięstwo zapewnił Patrik Mraz.

Historia przemawia na korzyść Piasta, który wygrał trzy z siedmiu dotychczasowych spotkań z Wisłą. Trzy mecze zakończyły się remisem, a jeden raz lepsi byli Nafciarze. Warto jednak zaznaczyć, że Niebiesko-Czerwoni nie radzili sobie najlepiej w starciach rozegranych w Płocku. Gliwiczanie na stadionie przy Łukasiewicza 34 jeszcze nie wygrali, a co gorsza - do tej pory zdobyli tam zaledwie jedną bramkę. Jak będzie tym razem? Przekonamy się w niedzielę około godziny 17:30.