5-0 - Najwyższa wygrana Piasta w Ekstraklasie

16
gru

Piłkarze Piasta Gliwice piątkowym zwycięstwem 5-0 nad Podbeskidziem Bielsko-Biała ustanowili swój rekord najwyższej wygranej w Ekstraklasie.

Przed rywalizacją z Góralami przeszłość i statystyki przemawiały za Piastem Gliwice. Niebiesko-Czerwoni jeszcze nigdy nie przegrali z Podbeskidziem Bielsko-Biała w Ekstraklasie (10 meczów). Odniósł natomiast najwięcej zwycięstw nad owym przeciwnikiem ze wszystkich uczestników zmagań w historii tego szczebla (7, tyle samo: Górnik Zabrze). Niezłą serią legitymował się też sam szkoleniowiec gliwiczan - Waldemar Fornalik. Nie poniósł bowiem dotąd porażki z zespołem Podbeskidzia.

W pierwszej połowie Jakub Świerczok dwukrotnie trafił do siatki. Najpierw popisał się refleksem po wstrzeleniu piłki w pole karne przez Michała Chrapka, umiejętnie przykładając głowę. Kilka minut później wywalczył, a następnie wykorzystał rzut karny. Dla napastnika gliwiczan były to gole numer pięć i sześć w tych rozgrywkach.

Z kolei Piotr Malarczyk był strzelcem kolejnej bramki w tym meczu. Środkowy obrońca zaliczył swoje drugie trafienie w barwach Piasta, które było niemal identyczne jak bramka zdobyta przeciwko Legii Warszawa. Stoper wyskoczył najwyżej, wygrał pojedynek powietrzny z defensywą rywala po dośrodkowaniu Gerarda Badii z rzutu rożnego i skierował piłkę do siatki. Wynik ustalili wprowadzeni w drugiej połowie Sebastian Milewski oraz Tiago Alves.

Wynik 5-0 uzyskany w starciu z bielszczanami jest najwyższą wygraną Piasta w historii w Ekstraklasie. Została ona uzyskana na boisku rywala. Wcześniej w historii gliwiczanie na wyjeździe dwukrotnie zwyciężali 5-1. Z kolei u siebie najwyższa wygrali 4-0 ogrywając takie zespoły jak: Wisła Kraków, Lech Poznań czy Korona Kielce.