4. edycja Ekstra Talent za nami!

17
wrz

Zakończyła się wspólna impreza sportowa Ekstra Talent dedykowana dzieciom, którą wspólnie zorganizował Piast Gliwice wraz z Fundacją Ekstraklasy. Młodzi sportowcy wzięli udział w turnieju piłkarskim oraz mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności w różnorodnych konkurencjach. Poza rodzinną zabawą, inicjatywa służy zdiagnozowaniu i ocenie kondycji fizycznej wśród najmłodszej części społeczeństwa w Polsce.

Poniedziałek na boisku przy szkole ZSO nr 5 na Sikorniku był bardzo sportowy. Nie brakowało młodych talentów, które czują wielką pasję grając w piłkę. Ekstra Talent to cykl 16 imprez, które odbywają się na obiektach klubów Ekstraklasy i łączą w sobie turniej piłkarski dla 12-latków oraz testy sprawnościowe odpowiadające specyfikacji EUROFIT. Testy wykonywane są pod okiem pracowników i wolontariuszy z AWF Warszawa, a ich wyniki wprowadzone zostają do Narodowej Bazy Talentów. - Współczesny sport coraz bardziej idzie w kierunku maksymalizacji wysiłku fizycznego. Na pewno nie jest to taki futbol jak kiedyś. Nieważne jak biegasz, ale jak się ustawiasz. Jest teraz tak, że jak nie umiesz biegać, to naprawdę trudno o sukces. Dlatego od najmłodszych lat treningu dużą wagę przykłada się do przygotowania motorycznego graczy, stąd te testy, które tutaj proponujemy w ramach projektu Ekstra Talent są realizowane dają nam obraz sprawności fizycznej jedenasto- i dwunastolatków w Polsce - wyjaśnił doktor Janusz Dobosz z AWF w Warszawie, kierownik Narodowego Centrum Badania Kondycji Fizycznej.

Wspomniana baza zawiera dane na temat wyników dzieci i młodzieży zebrane w rozmaitych konkurencjach - imprez spod znaku Ekstra Talent sprawność fizyczna zawodników sprawdzana jest podczas trzech prób: zwisu na ugiętych ramionach, biegu wahadłowego 10×5 metrów oraz tzw. beep testu, czyli biegu wytrzymałościowego wahadłowego. Głównym wydarzeniem jest jednak turniej piłkarski, w którym na gliwickim boisku wzięło udział 12 zespołów.

Głównym celem Ekstra Talentu jest zwrócenie uwagi dzieciom, ale także ich rodzicom na rosnącą potrzebę poprawy przygotowania motorycznego u nastolatków. Pojawiają się "brylanciki", młodzi zdolni i dobrze przygotowani sportowcy, jednak ogólne wniosku całokształtu badanych nie napawają optymizmem. - Ogólny sprawności fizycznej spada. Przykładowo w biegu wytrzymałościowym 11-letnia dziewczynka w 1979 roku w określonej próbie była w stanie pokonać dystans 600 metrów, współczesna rówieśniczka może przebiec w podobnych okolicznościach kilkadziesiąt metrów mniej, więc to jest przepaść - zaznaczył doktor Janusz Dobosz. Dla nastolatków, które rozwijają się fizycznie każdy bodziec jest proponowany podczas treningu może tylko pomóc i poprawić zdrowie dzieci, podkreślają trenerzy i naukowcy.

Była to już czwarta edycja Ekstra Talentu, w którą chętnie angażuje się Piast Gliwice. - Dzieciaki przyjeżdżają do nas przede wszystkim wziąć udział w turnieju piłkarskim, a przy okazji wziąć udział w testach, które z punktu widzenia dzieci są pewnego rodzaju atrakcją, a dla nas te wyniki mają kluczowe znaczenie. Piast i Ekstraklasa diagnozujemy poziom sprawności u społeczeństwa. Wyniki rok rocznie nie napawają optymizmem. Zebrane w bazie rezultaty pomogą stworzyć program profilaktyki, który w przyszłości ma zapobiegać rozwojowi tej niekorzystnej tendencji - podkreślił Dawid Wiejowski, koordynator Klubów Partnerskich Akademii Piasta Gliwice.

Przypominamy, że cała inicjatywa, za którą stoi Fundacja Ekstraklasy, nie byłaby możliwa bez dofinansowania ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej polegającego na rozwijaniu dzieci i młodzieży.

Zdjęcia z czwartej edycji programu Ekstra Talent znajdują się w poniższej galerii oraz na naszych kontach w mediach społecznościowych.

Biuro Prasowe
GKS Piast SA